מי מוסמך ללמד NLP?

איך נדע איזה מרצה הוא המתאים ביותר ללמד אותנו NLP?

בשנים האחרונות, הפך תחום ה-NLP למוכר ופופולרי יותר מתמיד במדינת ישראל. בשל עלייה זו בפופולריות התחום, ניתן למצוא מרצים רבים אשר החלו להתעניין בו ולשלב תכנים מתוכו בתוך הרצאותיהם.

חלק מאותם המרצים, עבר הסמכה רשמית ללמד NLP (הכשרת ה-Trainer) ובכך ווידא כי התכנים, אותם הוא מעביר בהכשרותיו, הנם איכותיים ונכונים.

חלקו האחר של אותה קבוצת מרצים, משלב בהרצאותיו חלקי מידע אותם קרא, ראה או הסיק ממקורות מידע אשר מהימנותם אינה ידועה הנפוצים ברשת האינטרנט ובחנויות הספרים.

כדי לוודא כי המרצה אצלו אנו שוקלים ללמוד NLP ילמד אותנו מידע מהימן וייתן לנו את התמורה הנכונה לכספנו, עלינו להכיר את העובדות הבאות:

התנאי הבסיסי הוא רמת הכשרה נדרשת

ב-NLP קיימות 3 רמות הכשרה רשמיות כאשר הבכירה ביניהן היא הכשרת ה-NLP Trainer. רק נושאי הסמכה זו מורשים להעביר את הכשרות ה-NLP הרשמיות (הכשרות ה-NLP Practitioner וה-NLP Master practitioner).

כמו כן, חשוב לשים לב כי ההכשרה ב-NLP אינה הכשרה אקדמית (כמצוין בעמוד המסביר מהו NLP). לכן, במידה ומרצה מציג עצמו כבעל תואר אקדמי מתקדם (כמו PhD למשל) רצוי לברר מהו תחום התמחותו וכיצד תחום זה קשור ל-NLP.

חשוב אף יותר – ניסיון המרצה

רמת ההכשרה הנדרשת כ-NLP Trainer הינה התנאי הבסיסי להעברת הכשרות NLP רשמיות. עם זאת, שאלה נוספת הראויה להישאל היא מהי רמת ניסיונו של המרצה בשימוש ב-NLP בתחומי חייו השונים.

ככל שהמרצה בעל ניסיון רב יותר בשימוש בכלי ה-NLP מחוץ לכיתה, כך גדלה יכולתו לספק מידע רלוונטי ודוגמאות הממחישות כיצד התלמידים יכולים ליישם את הכלים בצורה היעילה ביותר עבורם.

בנוסף, מרצה מיומן ב-NLP הוא זה המסוגל להתנסח בגובה העיניים: הוא מסוגל להעביר מסר תוך שימוש בשפה מובנת, מבלי להתחבא מאחורי מילים לועזיות מסובכות. אחרי הכל, תפקידו של המרצה הוא ללמד.

ואם חשוב לנו למצות את הקורס – זמינות המרצה

ידוע כי האנשים המצליחים ביותר, מנצלים את זמנם בצורה יעילה יותר. לכן, כדי למצוא את המרצה המתאים לנו ביותר, חשוב למצוא מרצה הזמין עבורנו גם מעבר לשעות הקורס וגם לאחר סיומו.

בזמן הקורס, קל לטעות ולחשוב כי כל דבר העובד בכיתה יעבוד תמיד בקלות גם בעולם החיצוני. עם זאת, לעתים נתקל מחוץ למסגרת הקורס באתגרים, אותם לא צפינו מראש ואיתם עדיין לא למדנו להתמודד.

במצבים אלה, חשוב לוודא כי מרצי הקורס עצמם יהיו זמינים למתן מענה על שאלות הנוגעות ליישום החומר הנלמד בצורה הטובה ביותר. זמינות זו היא הערך המוסף האמתי אשר משדרג את תכני הקורס.