מה זה NLP?

מה זה NLP?

באמצע שנות ה-70, החלה קבוצת חוקרים בהנהגת ריצ’ארד בנדלר ופרופ’ ג’ון גרינדר לבחון שאלה שסקרנה אותם מאוד – מה הופך אנשים מצליחים לאנשים מצליחים?

לשם כך, החליטו החוקרים לבחון מגוון אנשי מקצוע המצטיינים בתחומם על מנת לזהות תבניות (התנהגותיות, מילוליות וחשיבתיות) החוזרות על עצמן בעת השגת התוצאות המרשימות.

תבניות השפה, החשיבה וההתנהגות אשר נמצאו במהלך מחקר זה התגלו כניתנות ללמידה. לראשונה, נוצרה הזדמנות לכל אחד מאתנו לשדרג את יכולתו להשיג תוצאות יוצאות דופן בתחומו. כך, נוצר ה-NLP:

האות N (הראשונה במילה Neuro) מסמלת את המערכת העצבית שלנו (על חמשת חושיה) דרכה אנחנו קולטים מידע, מפרשים אותו, מאחסנים אותו בזכרוננו ומגיבים כלפיו.

האות L (הראשונה במילה Linguistic) מסמלת את השימוש בשפה לפירוש מידע, לאחסונו ולהעברתו לאדם אחר. כמו כן, השפה עוזרת לנו להבין את עולמו הפנימי של האחר ובכך לתקשר עמו ביעילות.

האות P (הראשונה במילה Programming) מסמלת הן את תוכנות החשיבה האוטומטיות אותן למדנו (במודע או שלא במודע) והן את יכולתנו ליצור שינוי בתוכנות הללו להשגת תוצאות איכותיות יותר.

השילוב בין שלוש האותיות מציג בצורה מושלמת את מהות ה-NLP: שיטה ליצירת שינוי בתוכנות החשיבה האוטומטיות שלנו באמצעות שימוש בשפה מילולית ובלתי מילולית.

למה אנשים לומדים NLP?

1. הם רוצים לדעת להתנסח בצורה רהוטה כדי שיכבדו אותם ויבינו אותם טוב יותר

2. הם רוצים לזהות מתי מנסים לעבוד עליהם ולשאול את השאלות הנכונות בזמן הנכון

3. הם רוצים ליצור שיפור משמעותי בחיים ולפתח את היכולות האישיות והחברתיות

4. הם רוצים להפוך להיות גורם לשינוי חיובי בסביבתם הקרובה ובחיי לקוחותיהם

5. הם רוצים לשדרג את ארגז הכלים המקצועי בתחומים הדורשים תקשורת בין אישית יעילה

מה עוד חשוב לדעת על NLP?

NLP ודמיון מודרך הם שני דברים שונים

NLP ודמיון מודרך מזוהים לעתים בטעות כמקשה אחת. דמיון מודרך הינו כלי טיפולי העוסק ביצירת שינוי תוך שימוש בתהליכי דמיון מורכבים. 

ב-NLP אמנם נוכל למצוא מספר תהליכים קצרים וממוקדים הדורשים שימוש בדמיון ועם זאת, זו אינה מהותו. NLP הוא תחום המכיל כלים רבים אשר מסייעים לנו בשיפור יכולות התקשורת, יצירת השינוי ולמידת המצוינות.

NLP אינו תחום אקדמי או מדעי

אף על פי שתחום ה-NLP מתבסס ברובו על מודלים שהוכחו מחקרית, הוא אינו תחום אקדמי ולכן לא מוענקים מטעמו תארים אקדמיים (B.A., M.A, PhD, M.D וכן הלאה) אלא תעודות הכשרה המוכרות בתוך התחום עצמו.

לעתים נוצרת תחושה שגויה כי מוסד המלמד NLP מוכר אקדמית או מסמיך לתואר אקדמי. עם זאת, חשוב להבדיל בין הכרה בתעודה בשל שכירת חדרים בפקולטות ללימודי חוץ של מוסדות אקדמיים לבין תעודות אקדמיות המוכרות על ידי המועצה להשכלה גבוהה.

NLP אינה מילה נרדפת להיפנוזה

למרות שמחוץ לתחומי מדינת ישראל נהוג ללמד NLP והיפנוזה ביחד, שני התחומים הינם תחומים נפרדים השואבים תובנות משותפות מעבודתו של מילטון ה. אריקסון, אבי הטיפול ההיפנותרפי.

בשל איסור חוקי, היפנוזה אינה נלמדת במקביל ללימודי ה-NLP בישראל. עם זאת ובשל יעילות כלי ה-NLP, התחום מכיל אין ספור כלים, תבניות וצורות חשיבה המייצרות את אותן תוצאות איכותיות ללא כל צורך בהיפנוזה.