איך לבחור קורס ב-NLP?

איך לבחור קורס NLP?

כיום, כל אדם המחפש היכן ללמוד NLP מגלה כי בישראל ישנם גופים רבים המעבירים הכשרות בתחום. בפנינו, כאנשים המעוניינים לבחור את המקום המתאים לנו ביותר ללימודי NLP עומד אתגר גדול מאוד:

מצד אחד, אנו מעוניינים להיות צרכנים נבונים ולכן משתדלים להשוות את המידע המפורסם באתרים ובהצעות השיווקיות. זהו צעד מובן שכן חשוב לנו לוודא כי בית הספר בו נבחר ללמוד NLP יספק את התמורה הטובה ביותר לכספנו. 

מצד שני, בשל חוסר ידע מספק ב-NLP קשה לנו לדעת אם השוואת קריטריונים כגון כסף או אורך ההכשרה יבטיחו לנו את הבחירה במקום הנכון ביותר עבורנו. לכן, עלינו לדעת אילו קריטריונים יעזרו לנו לבחור את המקום הנכון.

אלו הם הקריטריונים שיעזרו לנו לבחור את המקום המתאים ביותר עבורנו:

טיב המרצים

המרצים הם אלה המעבירים את ההכשרה ולכן חשוב לבדוק עד כמה קל לנו להתחבר וללמוד מהם. עם זאת, מכיוון שאתרי האינטרנט והפרסומות יציגו תמיד את המרצים מהזווית הטובה ביותר, חשוב לקרוא גם את העמוד הבא: איך נדע איזה מרצה הוא המתאים ביותר ללמד אותנו NLP? 

כדי לבחון את טיב המרצים חשוב לבדוק: האם פרסמו חומר אותו ניתן לקרוא (או שבו ניתן לצפות) כדי להעריך את יכולתם להסביר את דבריהם? האם הופיעו באמצעי התקשורת? ובמידה שלא, האם ניתן להיפגש עמם לפגישה אישית?

אופי ההכשרה

כפי שניתן לראות בעמוד המסביר מה כל הכשרה חייבת להכיל, בסיס ההכשרות הרשמיות הינו דומה. עם זאת, לכל מרצה יש גישה משלו לשימוש ב-NLP הנובעת מתוך ניסיונו ותחום התמחותו. גישה זו מכתיבה בדרך כלל את אופי ההכשרה, את הדוגמאות שיינתנו בה ואת סוג האנשים אשר יגיעו אליה.

כדי לגלות מראש מהו אופי ההכשרה עלינו לבדוק: מהו ניסיונם ותחום התמחותם של המרצים? באילו נושאים ההכשרה מתמקדת? מיהו רוב הקהל המגיע בדרך כלל להכשרה זו אצלם?

אמינות ויציבות

כאשר אנו בוחרים היכן ללמוד NLP עלינו לקחת בחשבון כי הכשרה ב-NLP נושאת בחובה השקעה כספית נכבדה ומשתלמת. בדומה לכל גוף אחר בו נבחר להשקיע סכום כסף שכזה תמורת מוצר או שירות, עלינו לוודא כי בית הספר בו בחרנו ללמוד הינו אמין ויציב מספיק כדי לעמוד בהבטחותיו השיווקיות לאורך זמן.

על מנת לבחון את אמינותו ויציבותו של הגוף, עלינו לשאול את השאלות הבאות: האם המרצים עברו את ההכשרה הנדרשת כמרצים? במשך כמה שנים בית הספר פעיל? כמה הכשרות נפתחו בפועל במהלך תקופה זו? 

עלות מול תועלת

לעתים קרובות, כאשר אין בידינו מידע נוסף, נאלץ להשוות משתנים מוכרים כמו מחיר וזמן. עם זאת, מכיוון שמדובר בהכשרה איננו ממירים כמות שעות כיתה בכמות כסף. אם נניח כי כל הכשרה מכילה בסיס נדרש וזהה, עלינו לבחון מאפיינים נוספים ההופכים את המחיר לכדאי.

על מנת שנוכל לוודא כי מחיר הקורס משתלם עבורנו חשוב לבדוק: האם הקבוצה קטנה מספיק על מנת לאפשר השקעה בכל תלמיד? האם הקורס ממוקד, יישומי וענייני? האם המרצה ותיק ומנוסה מספיק על מנת לספק מענה ודוגמאות?

זמינות לתמיכה לאורך זמן

לעתים קורה מצב בו סיימנו הכשרה ונתקלנו במצבים, אליהם לא הכינו אותנו במהלכה, תוך כדי יישום הכלים במציאות שמחוץ לכיתה. במקרה כזה, בו עולות שאלות אשר לא עלו במהלך ההכשרה, חשוב כי נוכל לפנות אל המרצים שהכשירו אותנו ולקבל מענה תוך פרק זמן סביר.

כאשר אנו בוחרים היכן ללמוד, חשוב לבדוק את מידת זמינות המרצים: האם הם זמינים מעבר לשעות הקורס? באיזו צורה? האם הם זמינים גם לאחר סיום הקורס? האם ניתן לחזור על הקורס שוב וללא כל תשלום?

התאמה לוגיסטית

תחום ה-NLP הינו תחום מרתק ולכן רבים מעוניינים לעבור בו הכשרה. עם זאת, לכל אחד מאתנו ישנה שגרת חיים גם מחוץ למסגרת הקורס. לכן, חשוב לוודא כי קורס ההכשרה משתלב בחיינו בדרך הטובה ביותר (הן מבחינת כמות השעות השבועיות המושקעות והן מבחינת זמן הנסיעה אל הקורס ובחזרה).

כדי לוודא שקורס ה-NLP משתלב בחיינו בדרך הטובה ביותר חשוב לבדוק: האם הקורס דורש מאיתנו להפסיד ימי עבודה שלמים? האם הוא גורע יותר מדי שעות שבועיות מזמן האיכות שלנו עם המשפחה, החברים והילדים?